Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

graficzny identyfikator działu FELIETONY

Szanowni Maturzyści. Ja w sprawie wyników. / Paweł Lęcki

Szanowni Maturzyści. Ja w sprawie wyników.
Kieruję te słowa do Was, ale również do Waszych nauczycieli i dyrektorów Waszych szkół. Gdy dzisiaj poczytacie Internet, to dowiecie się, że:

- jeśli uzyskaliście wysokie wyniki, to nie należy się nimi chwalić, bo matura jest bez sensu

- jeśli coś Wam nie poszło tak, jak oczekiwaliście, to nie macie prawa do smutku i rozczarowania, bo matura jest bez sensu i macie cieszyć się życiem

- matura była łatwiejsza, więc Wasz potencjalny sukces jest jakby mniejszy

- matura była łatwiejsza, więc tym większa jest Wasza tak zwana porażka

- generalnie to zajmijcie się czymś innym, bo matura jest bez sensu, nie liczą się wyniki, wszystko będzie dobrze, nie ma znaczenia, kto zdał, a kto nie zdał, liczą się relacje, a nie Wasza praca i wysiłki.
Spróbuję to jakoś uporządkować, bo można się w tym wszystkim zagubić. Matura nie była jakoś szczególnie łatwiejsza, na co wskazują średnie wyniki w Polsce, które są dość podobne do tych wcześniejszych. To po pierwsze.

Po drugie, nikt Wam nie może odmówić prawa do cieszenia się z sukcesów, nawet jeśli prawdą jest to, że matura jest źle skonstruowanym egzaminem. Część z nas, nauczycieli, próbuje o tym mówić, zgłasza ogromne zastrzeżenia, ale jak sami już wiecie, w naszym kraju ogromna jest siła inercji, bylejakości i niemożliwości zmian na lepsze. Skoro więc w tym złym systemie napisaliście dobrze i macie wysoki wynik - tak macie prawo się tym chwalić i cieszyć się z tego.

Do tego mają również prawo Wasi nauczyciele i dyrektorzy Waszych szkół. Niezależnie od tego, jak bardzo wiele złego robią polskiej edukacji różnego rodzaju rankingi, to jeszcze nie potrafimy wymyślić niczego lepszego lub może inaczej, wymyśliliśmy, ale nie wiemy, jak wcielić to w życie na masową skalę. To całkowicie normalne, że nauczyciele się cieszą i że dyrektorzy są dumni. Nie zapomniałem o Waszych korepetytorach, co jest oczywiście niezręczne, ale oni też mają prawo do radości.

Z kolei, gdy coś Wam nie wyszło tak, jak byście chcieli, to macie prawo do smutku. Nie można udawać, że wszystko jest dobrze, gdy czujecie się źle. Oczywiście, chodzi o to, żeby ten smutek Was nie pogrążył, żebyście wyciągnęli z niego mądre wnioski. Maturę możecie poprawiać pięć razy, więc macie mnóstwo możliwości, edukacja to proces, a nie olimpiada dla tak zwanych najlepszych. Ja jestem polonistą, więc doskonale wiem, że nie wszystko zależy od Was. Nie robiłem badań naukowych, ale kilkanaście lat doświadczenia w byciu egzaminatorem, nauczyło mnie tego, że razem z Wami pracę pisze egzaminator i około 30 procent Waszego wyniku jest jego udziałem. To jest bardzo źle, ale póki co nie mamy siły, żeby to zmienić. Idźcie na wglądy do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, jeśli macie wątpliwości. Walczcie o swoje. Pytajcie swoich nauczycieli.

Na dodatek generalnie nie wszystko zależy od Was tak w ogóle. Pandemia, wojna w Ukrainie, edukacja zdalna, Wasze problemy niezwiązane ze szkołą, samopoczucie, to wszystko ma na Was wpływ.
Musicie też w którymś momencie swojego życia nauczyć się, że nie wszystko płynie po naszej myśli, przeżyjemy wyjątkowo trudne momenty, będziemy cierpieć, ale musimy sobie z tym jakoś poradzić. Nie bezmyślną radością, głupim optymizmem, ale trudną akceptacją, mądrym wysiłkiem, który nas przepchnie przez sprawy dla nas skomplikowane.
Ja tak nie potrafię, choć mam czterdzieści dwa lata, ale widziałem w ciągu dwudziestu lat pracy mądrzejszych ode mnie młodych ludzi, którzy potrafili. Wierzę, że Wy też tak potraficie, nawet jeśli popełniacie błędy. Błędy nie są końcem świata, chyba że jesteśmy Putinem. Nasze błędy mogą nas czegoś nauczyć, choć to nie będzie łatwa nauka. Nie rozumiem tej błogiej nieświadomości, którą Wam się wmawia. Macie prawo do emocji, macie prawo do obrażenia się na świat. Najważniejsze jest jednak to, żebyście z tego świata nie znikali, żebyście nawet obrażeni, sfochowani, byli. W zasadzie na tym zależy mi najbardziej.
Drodzy Rodzice, nie rozliczajcie Waszych dzieci z wyników maturalnych. Pogadajcie z nimi, doceńcie sukcesy, popłaczcie razem nad wynikiem niskim, a później wspólnie zastanówcie się, co trzeba zmienić, jak to naprawić, bo naprawdę w edukacji wszystko jest do naprawienia. Studia nie są jedyną opcją, jest wiele różnych możliwości.
Moi drodzy samotni uczniowie, którzy nie mają rodzin, Wy musicie skupić się na tym wszystkim sami i mam nadzieję, że z Waszymi przyjaciółmi. Tak mało mówi się w Polsce o tych, którzy nie żyją w podstawowej komórce społeczeństwa. Wy też macie ogromne możliwości, tylko muszą być obok Was ludzie, którzy Wam to powiedzą, a nie że ja o tym napiszę na Facebooku. Wy jesteście na Instagramie i na TikToku.

Drodzy Maturzyści, Nauczyciele, Dyrektorzy, Rodzice, tak naprawdę wszyscy wiemy, jak system naszej edukacji jest bardzo nieidealny, nie tylko z powodu Przemysława Czarnka, ale tak ogólnie. Wiem, że spotkaliśmy na swojej drodze złych nauczycieli, ale spróbujmy pamiętać o tych wystarczająco dobrych. Korepetycje są wynikiem rozpadu naszej edukacji. W przeludnionych klasach trudno o skupienie na każdym. Wyniki złych matur, które tworzy największe zło polskiej edukacji, czyli Centralna Komisja Egzaminacyjna, nie definiują młodych ludzi, ale póki tego nie zmienimy, pozwólmy sobie na radość z sukcesów i smutek z sukcesów odwrotnych. Skupmy się na innym celu, na ewolucyjnej naprawie polskiej edukacji.
Ja bardzo się cieszę, że spotkałem w życiu moich maturzystów. To byli i są wspaniali ludzie. Akurat napisali maturę bardzo dobrze, ale ja nadal nie wiem, co znaczą ich wyniki, gdyż nikt tego nie wie, w Polsce nie rozumiemy sensu cyfr wyników egzaminacyjnych i ocen szkolnych.
Pamiętajmy, że nie jesteśmy rankingami naszych pomyłek i osiągnięć.
Jesteśmy ludźmi, a to już bardzo dużo, więc tak się po prostu traktujmy nawzajem.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe. za: https://www.facebook.com/pawel.lecki79/posts/pfbid02P25ZfhwmYuz4rwUJMmz9KwsvcSwsPxiPg3bsSVD9JET53NUWFjXedN7eWep69Lhvl
Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation