Drukuj

 

POLEXIT (???) z European Schoolnet: felieton w szóstym dniu strajkowym.


Podmiotem edukacji nie jest szkoła, a celem nie jest realizacja sztywnych, urzędowych podstaw programowych 

Podmiotem edukacji są nasze dzieci / uczniowie a celem jest ich pelny rozwój dla jutra a nie dla wczorajszych szablonów.




Polskie Ministerstwo Edukacji już wiele lat temu zrobiło praktycznie POL-EXIT z tematyki rozwoju edukacji w Europie.

I to wcale nie jest sprawa tylko obecnej ekipy rządzącej. 


Pewnie jak wielu innych, też nic bym nie wiedział o tym, że polskie władze edukacyjne już dawno w praktyce zrealizowały EDUKACYJNY POL-EXIT, gdyby nie fakt, że osobiście kiedyś miałem zaszczyt uczestniczenia w pracach European Schoolnet. 

European Schoolnet jest European Schoolnet to sieć 34 europejskich ministerstw edukacji z siedzibą w Brukseli. Jest organizacją non-profit dążymy do wprowadzania innowacji w nauczaniu i uczeniu się do naszych kluczowych interesariuszy: ministerstw edukacji , szkół , nauczycieli , naukowców i partnerów przemysłowych.


15 lat temu cele tej organizacji były odpowiednio do potrzeb tamtych czasów węższe i dotyczyły wprowadzania do edukacji niowych technologii. 
W tamtym okresie nowe technologie do edukacji wprowadzał do edukacji w ścisłej współpracy z MEN program INTERKL@SA. Byłem członkiem zespołu zadaniowego tego programu i etatowym pracownikiem jego sekretariatu. MEN oddelegował INTERKL@SĘ do reprezentowania Polski w European Schoolnet. Osobiście uczestniczyłem w międzynarodowym projekcie ETB, należałem do grupy założycielskiej sieci ENSIL, byłem też członkiem międzynarodowego jury prestiżowego europejskiego konkursu e-Learning Awards.  To własnie aktywności w European Schoolnet zawdzięczam szerokie międzynarodowe kontakty z edukacyjnymi liderami różnych krajów idostęp do informacjoi co w dziedzinie edukacji dzieje się na świecie

Kiedy INTERKL@SA w Polsce zakończyła działalność to prawdopodobnie nikt nie zastąpił nas z Polski a myślę (piszę myślę, bo nie sprawdzałem) obecnie nasz MEN przestał się zajmować sprawami udziału w European Schoolnet. 


,,PO OWOCACH ICH POZNACIE...''

MEN nadal TEORETYCZNIE jest oficjalnym członkiem European Schoolnet:

Powyżej zrzut ekranu ze strony pokazującej oficjalnych uczestników European Schoolnet: http://www.eun.org/about/members

NIESTETY W OSTATNICH LATACH JEST TO WYŁĄCZNIE TYTULARNA OBECNOŚĆ.

UWAGA: Edu-Pol-Exit z European Schoolnet rozpoczął się w MEN już za poprzednich ekip rządzących!!!!

Przez minione lata European Schoolnet całkowicie zmienił cel swojego działania z tematyki cyfryzacji edukacji na szerszy temat ZMIANY CELÓW I METOD edukacji dla dostosowania szkoły do warunków i potzreb 21 wieku.  

Śledzę nieustannie co tam się dzieje i jakie międzynarodowe projekty są realizowane. Czasami aż wściekłośc mnie ogarnia jak wiele świetnych porjektów jest organizowanych a WSZYSTKIE ONE SĄ BEZ UDZIAŁU POLSKI. 
Nasze Ministerstwo Edukacji jest od wielu lat jedynie tytularnym członkiem tej organizacji.

Aktualnie w European Schoolnet aktywnie działają następujące grupy (zobacz: working-groups )

  1. Grupa robocza wskaźników:
    Państwa członkowskie:  Austria, Belgia (Flandria), Belgia (Walonia), Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Turcja.
    (bez Polski)

  2. Grupa interaktywnej pracy w klasie:
      Austria, Republika Czeska, Estonia, Irlandia, Luksemburg, Włochy, Norwegia, Portugalia, Szwajcaria i Turcja.
    (bez Polski)

  3. Grupa robocza ds. Nauki, technologii, inżynierii i matematyki
    Austria, Belgia (Flandria), Belgia (Walonia), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Izrael, Włochy, Litwa, Luksemburg, Malta, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Hiszpania i Indyk.
    (bez Polski)

  4. Grupa robocza ds. Obywatelstwa cyfrowego:
     Austria, Belgia (Flandria), Belgia (Federacja Walonia Bruksela), Dania, Finlandia, Węgry, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Turcja.
    (o dziwo: tu jest Polska, ale to właśnie dotyczy tematyki jaką myśmy zaczynali kilkanaście lat temu)

    Obecnie European Schoolne zajmuje się reformą systemów edukacji w szerszym rozumieniu. Tylko w tych najważniejszych działaniach odrywających szkołe od 19-wiecznego modeliu w kierunku nauczania uczenia się Polska nie uczestniczy.




    Czym aktualnie zajmują się inne kraje w European Schoolnet (cytuję za: http://www.eun.org/about ): 

Kierujemy się naszą misją wspierania podmiotów edukacyjnych w Europie w transformacji procesów edukacyjnych dla zdigitalizowanych społeczeństw XXI wieku. Robimy to, identyfikując i testując obiecujące innowacyjne praktyki, dzieląc się dowodami na temat ich wpływu oraz wspierając uwzględnianie praktyk nauczania i uczenia się zgodnie ze standardami XXI wieku dla edukacji włączającej.

Od momentu założenia w 1997 r. European Schoolnet wykorzystał swoje powiązania z ministerstwami edukacji, aby pomóc szkołom w skutecznym wykorzystaniu technologii pedagogicznej, wyposażając nauczycieli i uczniów w umiejętności niezbędne do osiągnięcia w społeczeństwie cyfrowym.

„European Schoolnet ewoluował, aby stać się jedną z kluczowych organizacji zajmujących się przekształcaniem nauczania i uczenia się w szkole oraz wykorzystywaniem integracji ICT jako siły do ​​poprawy”.

Giovanni Biondi, przewodniczący European Schoolnet

Nasze działania obejmują trzy strategiczne obszary:

Nasze główne cele to:

„Dzięki naszym działaniom wspieramy nauczycieli i dyrektorów szkół w ich procesach transformacji. Sama technologia nie zmienia praktyk nauczania. Każdy proces transformacji musi być wynikiem strategii i wizji, w której szefowie szkół będą odgrywać kluczową rolę obok nauczanie społeczności jako siły napędowej zmian. ”

Marc Durando, dyrektor wykonawczy European Schoolnet

[koniec cytatu]

Zobacz też PREZENTACJĘ: http://www.eun.org/documents/411753/722254/EUN_overview_presentation_Dec2017_FINAL.pdf/3a9a02e3-2b5a-4ffc-80ff-794e1a7b8b11