Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

Numer 40 został ostatecznie zamknięty w dniu 3 czerwca 2020 r.
  >>> w układzie chronologicznym
  >>> w układzie alfabetycznym 
  >>> popularność

  >>> zobacz wcześniejsze numery

oszczędzaj wodę: susza nam puka do drzwi....

W drodze do Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego / VI LO w Gdańsku

Internetowe, Młodzieżowe dziennikarstwo w Gdańsku

Internetowe, Młodzieżowe dziennikarstwo w GdańskuCzłonkowie redakcji młodzieżowej naszego miesięcznika, Czarek, Kuba oraz  Nikodem wraz z grupą uczniów pod opieką nauczycielki klasy humanistyczno-prawnej VI LO w Gdańsku zrealizowali reportaż filmowy na tegoroczna edycję konkursu EUROSCHOLA  Parlamentu Europejskiego. 

Ich film został zakwalifikowany do grona zwycięzców, a nagrodą dla grupy jest udział w obradach Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w 2021 roku.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że już również w minionych latach młodzi dziennikarze z klas dziennikarskich VI LO w Gdańsku związani z naszym również swoim konkursowym filmem zakwalifikowali uczniów tej szkoły do udziału w obradach Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego.

,,5,12” DLACZEGO? Ponieważ jest to nasze 5 minut i 12 sekund efektów projektu w konkursie ,,EUROSCOLA”.

Cytujemy wypowiedź opiekunki projektu, nauczycielki WOS w VI LO w Gdańsku Pani Hanny Szulman-Kudrin:

 5,12 DLA PRZYSZŁOŚCI. Uczymy się w Gdańsku. W mieście Wolności i Solidarności. W mieście, które stwarza możliwości rozwoju i ciągłego poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania. Kim jestem?

Jak ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego?

Czym jest kapitał społeczny - Jaki mam wpływ na jego budowanie?

Co mogę zrobić dla kształtowania właściwych postaw obywatelskich, zaangażowanych w zmianę otaczającej nas rzeczywistości?

Co mogę zrobić ja, co może , powinien , zrobić każdy z nas , aby podstawowe wartości zapisane w konstytucji były przestrzegane?

Jaką rolę w społeczeństwie powinien odegrać każdy, aby mieć realny wpływ na to co wokół? Jak walczyć z ogólnym zobojętnieniem i brakiem czasu dla wspólnych spraw?

Pojawiało się mnóstwo pytań i wątpliwości. Przygotowując materiał, spieraliśmy się o misje, wizje i tożsamość. Spór był konstruktywny, budził wiele emocji. Włączaliśmy krytyczne myślenie, dyskutowaliśmy merytorycznie w drodze do Parlamentu Europejskiego.

Podczas rozmów z architektami zmian z 4 czerwca 1989 roku, z młodymi i starymi, w naszych domach i na ulicy. Formułowaliśmy prowokatywne pytania, inspirowaliśmy do zgłębiania wiedzy i udziału we wspólnych wydarzeniach.

W drodze do Parlamentu Europejskiego odwiedziliśmy Ryszarda Świlskiego, senatora X kadencji, przez 25 lat związanego z pomorskim samorządem, Bogdana Borusewicza , jednego z liderów opozycji z czasów PRL-u, działacza KOR i jednego z głównych organizatorów sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej, Jarosława Wałęsę, politologa i polityka, posła na Sejm RP VI i IX kadencji oraz europosła VII i VIII kadencji, Jacka Kołtana , zastępcę dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, odpowiedzialnego za Wydział Myśli Społecznej oraz Lecha Wałęsę, polityka, działacza związkowego, czołowego opozycjonistę w okresie PRL-u, współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ „ Solidarność” , laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku , prezydenta RP w latach 1990-1995. Po co?

Zadaliśmy im pytanie: co to znaczy być Europejczykiem? I skonfrontowaliśmy odpowiedzi z tym , co na ten sam temat mówią uczniowie naszej szkoły- VI Liceum Ogólnokształcącego oraz dzieci z drugiej i trzeciej klasy SP 94.

Z zebranych materiałów wykreowany został obraz Europejczyka dla którego: wolność, demokracja , solidarność, jedność, wspólnota ,podróżowanie, szacunek dla różnorodności, miłość, godność, konstytucja, sprawiedliwość i rozwój to kluczowe pojęcia.

Zbierając materiały do filmu mogliśmy się lepiej poznać, nazwać swoje potrzeby i oczekiwania w kontekście tu i teraz oraz swojej przyszłości. Nie było to łatwe, wywoływało wiele emocji, były głosy sprzeciwu. Ale czyż nie to jest kluczowe dla rozwoju i poszukiwania wspólnych rozwiązań? Liczę na to, że wiele elementów znajdziecie w filmie, że będzie on inspiracją do stawiania kolejnych pytań i poszukiwania konstruktywnych odpowiedzi.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym za pracę przy projekcie, który roboczo nazwaliśmy : W drodze do Parlamentu Europejskiego. To było dla mnie fantastyczne doświadczenie, które przypomniało, że droga powstaje, gdy idziesz , a wędrując znajdujesz rozwiązania. Mam nadzieję, że działania podsumujemy w Strasburgu. Tego Wam życzę!

Hanna Szulman-Kudrin
Pani od WOS-u

[koniec cytatu]

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation