Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

numer 38 jest obecnie redagowany i zostanie zamknięty w dniu 1 kwietnia 2020 r.
  >>> w układzie chronologicznym
  >>> w układzie alfabetycznym 
  >>> popularność

  >>> zobacz wcześniejsze numery

Edukacja zdalna w trybie awaryjnym, skoro już musimy tak działać to pomagajmy sobie jak tylko możemy / Kamil Śliwowski

Ok, to jest temat, którego nie unikniemy. Wszyscy w ostatnich dniach szukamy pomocy, porad i pomysłów. Od szkół przez trenerów aż po firmy i organizacje, które zostały odcięte od standardowych możliwości spotkania się na żywo. Nie wszystkie formy spotkań i nauki da się równie łatwo zwirtualizować. Nie wszystkich kompetencji możemy uczyć się w taki sam sposób przed ekranem i na żywo. Jak wobec tego zbudować swój edukacyjny warsztat na nowo i nie zepsuć zbyt wiele po drodze?

Jak do tego podejść?

Edukacja zdalna nie zastąpi szkoły. Nie tylko z racji na brak wielu interakcji społecznych, które mogą dziać się tylko w przestrzeni fizycznej, ale również dlatego, że w sieci nie zadziałają przymus i ograniczenia wynikające z bycia fizycznie w szkole. To jednak może mieć swoje dobre strony. Prof. Lech Mankiewicz, który uczy w szkole, ale również od lat promuje i współtworzy polską Khan Academy (wideo z lekcjami na YouTube i platformę do wspieranej technologicznie nauki — w największym skrócie, dla tych, którzy jeszcze o KA nie słyszeli) w tym wywiadzie przedstawia dobry wstęp do edukacji zdalnej (jeśli wolicie posłuchać, zamiast czytać tutaj wywiad z profesorem w podcaście EduGadki). Od czego zacząć i dlaczego tak ważne jest angażowanie i motywowanie, a nie tylko podawanie wiedzy (w sieci znacznie łatwiej „zmienić kanał”, kiedy coś nas nudzi). Profesor tłumaczy, dlaczego nie zawsze potrzeba zaawansowanych narzędzi do tego, by komunikować się, zadać czy sprawdzić pracę uczniów. Dodatkowo podaje sporo argumentów za tym, że to nie są oceny i realizacja podstawy programowej są sensem szkoły i edukacji, zarówno fizycznej jak i tej zdalnej.

Gdzie zacząć?

Przegląd narzędzi do organizacji zdalnej edukacji na blogu CDT.
Od serwisów i aplikacji do zakładania wirtualnych przestrzeni, telekonferencji i organizacji pracy klas aż po serwisy z zadaniami dla różnych przedmiotów i poziomów nauczania.

Blog Superbelfrów (i na ich kanał na YouTube) gdzie można wyszukać porady dotyczące wykorzystywania wielu cyfrowych narzędzi w praktyce szkolnej.

Otwarte i aktualizowany kalendarz webinarów i lekcji online zbierany z kilkunastu organizacji i instytucji edukacyjnych, który aktualizują edukatorzy i edukatorki CDT (przekazujcie link rodzicom, który taki program może się przydać najbardziej).

Jak uczyć zdalnie? Zbiór pytań i odpowiedzi przygotoywanych przez edukatorów i edukatorki z kilku organizacji edukacyjnych na temat edukacji zdalnej (technicznie, prawnie, przedmiotowo, organizacyjnie).

Grupa facebookowa IT dla edukacji gdzie osoby zajmujące się zawodowo technologiami udzielają odowiedzi i pomagają nauczycielom i nauczycielkom we wdrażaniu narzędzi edukacji zdalnej.

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation