Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

Nowa inicjatywa: YOUTH HANZA PRESS

Od września, NASZA REDAKCJA uruchamiamy nową inicjatywę, której realizację zaplanowaliśmy już 2 lata temu. Tak samo, jak z wieloma innymi planami, realizacja również tego projektu legła w gruzach z powodu pandemii.
Obecnie najwyższy czas powrócić do tego pomysłu.

Planujemy uruchomić działanie sieciowej młodzieżowej agencji informacyjnej w miastach Nowej Hanzy.

Projekt ten nasza redakcja zamierza realizować we współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku w ramach realizowanej w LO tego zespołu dziennikarskiej Innowacji pedagogicznej pressmedia.vilogdansk.pl.
Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku,należąca również do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6, niedawno imię. Hanzy. Zobacz: https://zso6.edu.gdansk.pl/pl/art/inauguracja-roku-szkolnego-2021-2022-i-rozpoczecie-projektu-hanza-bez-tajemnic-zeglowanie-przez-wieki.41392.html
Od 2 lat w szkole uczniowie tej szkoły również angażują się w działania dziennikarskie
(zobacz: http://pressmedia.vilogdansk.pl/index.php/multimedia/radio-4)

W tworzeniu projektu pragniemy wykorzystać wieloletnie doświadczenie w sieciowym działaniu młodzieżowego projektu dziennikarskiego EYIA i związanej z nim sieciowej Akademii Młodego Dziennikarza.
Nasz miesięcznik jest pewną formą kontynuacji działań tego projektu. Przejął wszystkie formy aktywności dziennikarskiej dzieci i młodzieży z dawnej EYIA, ale rozszerzył swoje działanie na promocję innych form kreatywności młodych ludzi. W minionych latach, obok działań dziennikarsko-reporterskich bardzo rozwinęły się działy literackie. Stało się tak w dużej mierze dzięki realizowanym od kilku lat młodzieżowym konkursom literackim (zobacz: https://e-kreatywni.eu/index.php/1209). Zobacz cele naszego miesięcznika
tutaj: https://e-kreatywni.eu/index.php/o-nas,
oraz tutaj: https://e-kreatywni.eu/index.php/about-us

Nasz miesięcznik współpracuje ściśle z ZSO nr 6 w Gdańsku. Redaktor naczelny miesięcznika prowadzi tam zajęcia z dziennikarskiej innowacji pedagogicznej, a wyróżniający się uczniowie klas dziennikarskich odbywają staż dziennikarski w redakcji miesięcznika: https://e-kreatywni.eu/index.php/redakcja

Zarówno nasz miesięcznik, jak i również klasy dziennikarskie w VI LO w Gdańsku dysponują sieciowym systemem wirtualnej redakcji pracujących wyłącznie na niekomercyjnych systemach na wolnych licencjach. Silnikiem technicznym redakcji jest oparty na licencji GNUGPL system zarządzania treścią Joomla oraz inne powiązane z nim funkcjonalnie wolne aplikacje.
Dobrze to synchronizuje z naszym podejściem do działania we wszystkich realizowanych projektach, które opierają się na solidarnym WSPÓŁDZIELENIU SIĘ. To współdzielenie się w duchu wartości POZYTYWNI, KREATYWNI, SOLIDARNI jest dobrym narzędzie osobistego i społecznego rozwoju. Dzielenie się ubogaca, rywalizacja nader często staje się ogniskiem konfliktów.
Współdzielenie się treścią i zasobami na licencji Creative Commons jest również sprawdzoną i skuteczną formą autopromocji. Z jednej strony zabezpiecza prawa autorskie, a z drugiej jest silnym narzędziem dynamicznego rozprzestrzeniania się w sieci.

Te same sprawdzone w praktyce narzędzia chcemy zaproponować dla naszej nowej inicjatywy.

Od lat działa już młodzieżowa HANZA (YouthHanza). Chcemy, wykorzystując nasze narzędzia oraz wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu  dziennikarskich działań młodzieżowych wykorzystać do próby utworzenia małych, regionalnych młodzieżowych reporterskich zespołów reporterskich w każdym z miast Nowej Hanzy. Młodzi dziennikarze, pracując na wspólnej wielojęzycznej platformie mogliby stworzyć hanzeatycką młodzieżową agencję informacyjną.

Nasze działanie zamierzamy realizować w 2 etapach:

Pierwszy etap (od września 2021 r.) uruchamiamy w polskich miastach hanzeatyckich. 
Rozsyłamy do samorządów terytorialnych polskich miast Nowej Hanzy prośbę o pomoc w pozyskaniu młodzieży z ich miasta do utworzenie 2 zespołów reporterskich: jednego na poziomie szkół średnich, drugiego na bazie uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej. Takie, co najmniej 3 osobowe zespoły tworzyć będą regionalną młodzieżową agencję informacyjną. Każdym z tych zespołów powinien opiekować się dorosły redaktor prowadzący (nauczyciel, bibliotekarz, student lub inny woluntariusz. Z naszej strony każda taka lokalna grupa reporterska uzyska:

  1. Dedykowaną dla niej samodzielną przestrzeń redakcyjną na naszych bardzo wydajnych serwerach. Umożliwia ona równoległe tworzenie własnego, regionalnego  serwisu informacyjnego oraz włączenie jego treści we wspólne zasoby miast hanzeatyckich.

  2. Dostęp do reaktywowanej obecnie Akademii Młodego Dziennikarza, który metodą nauczania na odległość wesprze młodych dziennikarzy oraz ich opiekunów w ich indywidualnym rozwoju. Nasza Akademia Młodego Dziennikarza jest realizowana w formie ustawicznego samokształcenia kierowanego metodą uczenia się przez działanie (learning by doing). Po krótkim wprowadzeniu do obsługi prostych redakcyjnych narzędzi publicystycznych młodzi uczestnicy będą od razu tworzyć swój lokalny serwis informacyjny. Systematycznie w ramach naszej akademii będą mogli rozszerzać swoje umiejętności i kolejne możliwości cyfrowe i medialnej ekspresji oraz doskonalenie swojej aktywności społecznej (miękkie kompetencje społeczne niezbędne nie tylko dziennikarskiej, ale również w życiu codziennym)

  3. Dostęp do interaktywnych szkoleń  online oraz stałego supportu technicznego oraz wsparcia reporterskiego. 

Drugi etap planujemy rozszerzyć na inne miasta Nowej Hanzy poza granicami Polski.
Będziemy chcieli pilotażowo uruchomić go w kilku partnerskich miastach zagranicznych już od początku 2021 r. Pozwoli to zaprezentować funkcjonalność działającego już systemu na majowym zjeździe miast Nowej Hanzy i zaproponować uruchomienie go we wszystkich miastach hanzeatyckich. 

NO TO ZACZYNAMY:

Listy do polskich miast NOWEJ HANZY nasza redakcja wysyła w drugi tygodniu września. Będziemy czekać niecierpliwie na odpowiedź.

Naszą propozycję kierujemy do następujących polskich miast należących do Międzynarodowego Związku Hanzy (w kolejności alfabetycznej): Białogard, Braniewo, Chełmno, Darłowo, Elbląg, Frombork, Gdańsk, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Olsztyn, Sławno, Słubice, Słupsk, Stargard, Strzelce Opolskie, Szczecin, Toruń, Wrocław. Skierowaliśmy ją do prezydentów tych miast oraz Rady Miasta.


Janek Jackowicz Korczyński
    redaktor naczelny

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation