graficzny identyfikator działu FELIETONYfelietony Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego KREATYWNI

Od kwietnia 2018 r. do najnowszych. Wcześniejsze felietony zobacz: TUTAJ

Zadbaj SAM o swoje kompetencje cyfrowe niezbęne na rynku pracy (informatyka w szkole to za mało)

Młodzi: nie dajcie się zamknąć w grajdołku: sięgnij samemu po więcej

(cz. 2)  Kompetencje cyfrowe do nadrobienia
(ach ta informatyka w szkole)

Tytułem wprowadzenia:

Podoba mi się w filozofii metoda fenomenologiczna. Polega ona na tym, że punkcie wyjścia staramy się jak najszerzej, z rozmaitych punktów widzenia, w miarę w pełni OPISAĆ ZJAWISKO jakim nam się jawi. Dopiero w drugim etapie podejmuje się klasyczną dla filozofii próbę zrozumienia i wyjaśnienia opisywanego zjawiska (klasyczne w filozofii: Γιατί = dlaczego). 
Ten drugi etap: zrozumienia, wyjaśnienia jest kluczowym dla rozwoju filozofii a pośrednio też innych dziedzin zajmujących się człowiekiem i społeczeństwem.

Dla eduzmieniaczy oraz indywidualnego rozwoju czasami wystarczy ten pierwszy etap poznania fenomenologicznego. Jeśli opisywane zjawisko już samo w sobie m wymiar negatywny to pilniejszym jest jak zaradzić złu. 

jeśli szkoła traktowana przez uczniów tylko jako obowiązek a nie jako narzędzie swojego osobistego rozwoju to system szkolny jawi nam się jako całkowicie zły, lub jako grajdołek.  Podstawowym zadaniem każdej osoby jest UCZENIE SIĘ, USTAWICZNY ROZWÓJ OSOBISTY, a nie bierne poddawanie się tak zwanemu ,,nauczaniu
' ' w szkole. Szkoła nie uczy i nie ma uczyć - N+MA 
SZKODA CZASU NA KRYTYKĘ SYSTEMU SZKOLNEGO, kiedy jest czas na realizację swojego własnego rozwoju...

JDlatego publikujemy serię serię krótkich felietonów jak budzik: Młodzi: nie dajcie się zamknąć w grajdołku: sięgnij samemu po więcej...

J


Tak już niestety jest, że lekcje informatyki w szkole w większości NIE PRZYGOTOWUJĄ DO KOMPETENCJI CYFROWYCH niezbędnych dla optymalnego funkcjonowania w społeczeństwie 21 wieku. 
Już na początku 21 wieku Forum Ekonomiczne w Davos przygotowało i opublikował raport o kondycji szkół na świecie i podniosło alarm, że szkoły nie przygotowują wystarczająco swoich uczniów w dwóch kluczowych dla rozwoju świata kompetencji: kompetencji cyfrowych oraz miękkich kompetencji społecznych. 

Logo e-umiejętnościKomisja Europejska w 2014 roku podniosła alarm na temat poziomu edukacji cyfrowej w szkołach i uczelniach i aby naprawić tą sytuację sfinansowała na dwa lata duży projekt korepetycji cyfrowych dla absolwentów szkół średnich oraz uczelni: KOMPETENCJE CYFROWE DLA RYNKU PRACY e-skills for jobs 

Portal eSkills for Job nie jest już dostępny. Prace Komisji Europejskiej w zakresie umiejętności cyfrowych są obecnie kontynuowane w ramach koalicji na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia, sztandarowej inicjatywy skupiającej zainteresowane strony i państwa członkowskie zaangażowane w zmniejszanie niedoborów umiejętności cyfrowych w Europie.

zobacz:

 https://ec.europa.eu/digital-single-market/ oraz i w mediach społecznościowych @DigitalSkillsEU https://www.facebook.com/DigitalSkillsEU/ .


A TERAZ DO RZECZY:

Jak możesz samemu zadbać o swoje osobiste kompetencje cyfrowe wymagane na europejskim (i nie tylko) runku pracy.

Każdy może samodzielnie przetestować swój poziom kompetencji. W serwisie EUROPASS dostępne jest odpowiednie narzędzie sprawdzenia i ewentualnie uzupełnienia swoich kompetencji cyfrowych.

https://europa.eu/europass/pl/narzedzia-europass/test-your-digital-skills

Test składa się z pytań opracowanych na podstawie ram kompetencji cyfrowych i ułożonych w taki sposób, by łatwo było sprawdzić różne aspekty swoich umiejętności. 

Po zakończeniu testu otrzymasz szczegółowy raport z opisem poziomu Twoich umiejętności. Dzięki temu będziesz w stanie określić swoje mocne i słabe strony.

Jak przebiega test?

  • Najpierw, aby dostosować test do swoich potrzeb, odpowiedz na kilka prostych pytań dotyczących pracy Twoich marzeń i Twojego wykształcenia. 
  • Potem możesz przejść do właściwego testu, w którym przy każdym pytaniu wybierasz jedną odpowiedź.
  • Po zakończeniu testu zobaczysz poziom swoich umiejętności cyfrowych.
  • Otrzymasz również szczegółowe sprawozdanie z opisem tego poziomu. 

Co dalej?

Sprawdzenie swojego poziomu umiejętności cyfrowych to dopiero początek. Po uzyskaniu wyników możesz zobaczyć, nad którymi umiejętnościami musisz jeszcze popracować, aby przejść na wyższe stanowisko lub znaleźć pracę.

Na końcu testu wyświetli się plan nauki, który pomoże Ci znaleźć kursy potrzebne do osiągnięcia Twoich konkretnych celów.


 

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation