Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

jak różne rzeczy są skryte w króciutkim wyrazie ŻAL... (walentynkowo: poezja śpiewana)

Emocje związane z relacją dwojga osób niezależnie czy to jest zakochanie, odwzajemniona lub nieodwzajemniona miłość, tęsknota za tym ,,królewiczem z bajki'', który jeszcze się nie odnalazł ,są nadzwyczaj silne.
Coś w tym jest. 
Tematyka ta zresztą zdecydowanie dominuje w utworach lirycznych przysyłanych do naszej redakcji przez młodych.

Dotyczy to również tęsknoty za uczuciem zaprzeszłym, które z różnych powodów się skończyło i pozostało tylko we wspomnieniach.

Walentynkowo przypominamy wyjątkowo liryczny wiersz utrzymany w tym klimacie polskiego poety pochodzenia Żydowskiego Antoniego Słonimskiego. https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_S%C5%82onimski

Wprowadzamy go do naszego miesięcznika niejako tylną furtką. Wiersza nie możemy publikować, bo chronią go prawa autorskie. Do domeny publicznej przejdzie on dopiero za 25 lat)

Wykorzystujemy warunki Standardowej Licencji Youtube, która zezwala na publikowanie metodą osadzania kodu publiczne filmy z serwisu Youtube.

Poniżej wiersz A. Słonimskiego w wersji poezji śpiewanej w latach rodzącego się polskiego big-bitu. (BIG-BITEM nazywano w latach 60-tych Polsce rodzimą muzykę rockową) 

Wspaniała kompozycja gitarzysty Bohdana Kendelewicza do wiersza Antoniego Słonimskiego Żal nagrana została w 1967 roku w ponadczasowym wykonaniu Wojciecha Gąssowskiego i zespół Tajfuny w składzie: Bohdan Kendelewicz (gitara prowadząca, lider), Krzysztof Bańkowski (gitara akompaniująca), Zbigniew Antoszewski (gitara basowa), Zbigniew Bizoń (saksofon) i Jerzy Tumidajski (perkusja).

Aranżacje utworów polskiego rocka lat 60-tych obecnie ,,nie powalają'' i trąca trochę myszką. 
Liryczność jednak samego utworu jest ponadczasowa. 
Zresztą piosenka te śpiewana jest stałym elementem śpiewników turystycznych i harcerskich.

Posłuchajmy.

Wojciech Gąssowski urodził się w 1943 roku w Warszawie. Współpracował z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '63. Po zakończeniu współpracy z Czerwono-Czarnymi występował w warszawskiej Stodole z zespołem Chochoły. W 1964 r. zainteresował się jazzem. Śpiewał standardy jazzowe ze Swingtetem Janusza Zabieglińskiego i Triem Włodzimierza Nahornego. W 1967 r. na Festiwalu Jazz nad Odrą zdobył Pierwsza nagrodę w kategorii wokalistów jazzowych. Na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree '67 w Warszawie wystąpił w koncercie „Nowe twarze w polskim jazzie". Z zespołem Włodzimierza Nahornego odbył cykl koncertów pod nazwą „Jazz w Filharmonii". Równocześnie współpracował z zespołem Tajfuny, z którym nagrał swój pierwszy przebój „Zielone Wzgórza nad Soliną", oraz z zespołem Polanie. Jako solista nagrywał również z orkiestrą Radiowego Studia Rytm. W latach 1969-1971 był związany z grupą ABC Andrzeja Nebeskiego, która w tym czasie zyskała największą popularność. W 1971 r. wraz z kolegami założył pierwszą w Polsce grupę hardrockową Test, z którą w 1974 r. wydał jedyny album zatytułowany „Test". Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest „Przygoda bez miłości". W 1992 r. album doczekał się reedycji na cd, która zawierała dodatkowo 5 nagrań radiowych z lat 1972-73. Nagrał dwie piosenki do serialu telewizyjnego „Wojna Domowa" w reżyserii Jerzego Gruzy -- „Tylko wróć" w duecie z Romanem Hoszowskim oraz „Piosenkę o wadach i zaletach" w duecie z Kazimierzem Rudzkim. Wystąpił w filmie „Dwa żebra Adama" w reżyserii Janusza Morgensterna, w którym wykonał w duecie z Karin Stanek piosenkę „Budujemy Nowy Dom". W 1986 r. wystąpił na koncercie Old Rock Meeting w Operze Leśniej w Sopocie. W 1987 r. wykonywana przez niego piosenka „Gdzie się podziały tamte prywatki" zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. To do tej pory największy przebój w jego dyskografii. Utwór ten zaśpiewał również w filmie „Złoty środek" w reżyserii Olafa Lubaszenki. W 1989 r. wystąpił na największym na świecie festiwalu muzyki country Country Music Fan Fair w Nashville (USA). W 2000 r. nagrał tytułową piosenkę do serialu telewizyjnego „M jak miłość". Wyróżniony złotą płytą za album „Love me tender" oraz dwiema platynowymi płytami za albumy „Party" i „Gdzie się podziały tamte prywatki". Ostatnia płyta zatytułowana „Co przed nami" sprzedała się w nakładzie 20 tys. egzemplarzy. 17 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta artysty zatytułowana „I Wish You Love".17 listopada 2010 r. ukazała się najnowsza płyta artysty zatytułowana „I Wish You Love".


Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe. za: https://www.youtube.com/watch?v=CYDG6HvcPUc

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation