Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

Hildegarda z Bingen (KOMPOZYTORKI #2) / Przemysława Jackowicz-Korczyńska

W pierwszym tysiącleciu naszej ery, w czasie rozkwitu prądów ascetycznych, kobietę uznawano za główne źródło grzechu, a celibat i dziewictwo w połączeniu z religijnością za najpewniejszą drogę do zbawienia. Małżeństwo w takim przypadku było jedynie mniejszym złem.
Kobiety, które decydowały się na życie konsekrowane, oprócz prestiżu zyskiwały również możliwość dostępu do „męskiego świata” ksiąg i teologii. Stąd średniowieczne klasztory miewały wielkie intelektualistki, zaprzeczające ówczesnej teorii o niższości intelektualnej kobiet.
Żyjąca w XII wieku Hildegarda z Bingen była nie tylko mniszką, mistyczką, filozofką oraz uzdrowicielką, ale również kompozytorką. W dziełach odwoływała się do antycznej koncepcji harmonii sfer, a jej kontemplacyjna muzyka miała być wspomnieniem utraconego raju.
Czy tak faktycznie jest? Posłuchajcie sami.
   
   
Utwór: O vis aeternitatis
Wykonawca: Sequentia
Dostępny w YouTube na podstawie licencji udzielonej przez
SME (w imieniu wytwórni RCA Red Seal); Public Domain Compositions, UNIAO BRASILEIRA DE EDITORAS DE MUSICA - UBEM, Sony ATV Publishing, LatinAutor - UMPG, LatinAutor i inne stowarzyszenia zajmujące się prawami do muzyki (8)
Utwór: Nunc aperuit nobis
Wykonawca: Sequentia
Dostępny w YouTube na podstawie licencji udzielonej przez SME (w imieniu wytwórni RCA Red Seal); Public Domain Compositions, Sony ATV Publishing i inne stowarzyszenia zajmujące się prawami do muzyki (2)
 
Nagranie publikujemy metodą osadzania kodu w zgodzie ze standardową licencją Youtube.
Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation