Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

25 września 2020 r.
MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY

(numer specjalny w trakcie redagowania)

nauczyciel - uczeń: na skróty czy rzetelnie / Paweł Lęcki

graficzny identyfikator działu FELIETONY
Istnieją tacy nauczyciele, którzy w zasadzie wszystko robią za uczniów. Głównie mówią, więc uczniowie w ogóle przestają się odzywać. Niewątpliwie przyspiesza to realizację podstawy programowej, ale ma niewiele wspólnego z edukacją.
Nie należy oczywiście przekreślać metody wykładu. Dobry wykład jest świetnym uzupełnieniem procesu edukacji. Generalnie jednak byłoby dobrze, gdyby nauczyciel ograniczał liczbę wypowiadanych słów. Korzyści ze słów uczniowskich płyną o wiele większe.
Sam mam z tym problem, bo ciągle gadam za dużo. Staram się jednak, żeby uczniowie mówili coraz więcej, choć wcale nie jest to proste.
Z wielu powodów. Mają różne doświadczenia, różne charaktery, różną pewność siebie, a przede wszystkim nie każdy ma odwagę popełnić błąd.
Dla mnie błędy uczniów w ogóle nie są problemem. Kłopot sprawia mi za to coś innego. Brak odruchu szukania odpowiedzi. Czasami udaje się uzyskać taki efekt, że jak uczniowie czegoś nie wiedzą, to zamiast czekać, aż ja wyjaśnię, sami zaczynają szukać w internecie. Nie dzieje się tak jednak zawsze.
Domyślam się, że to też pewnie efekt lęku części nauczycieli przed telefonami. Traktują je jak ognie piekielne, a nie narzędzie pracy. Wiedza nabyta samodzielnie, na drodze poszukiwania mocnej osadza się w głowie, niż ta tylko zasłyszana.
Nie jest też problemem, że uczeń znajdzie złą odpowiedź. Najważniejsze, że szukał, a od tego jest lekcja, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
W rezultacie wszystko sprowadza się do zaufania i relacji. Gdy te szwankują, reszta też nie idzie dobrze. Sam ciągle się uczę, gdyż daleko mi do ideału, a nawet nigdy nie chciałbym nim być, bo wtedy niewątpliwie mogłoby mi odbić.
Uczniów lepiej widać z ich poziomu, niż gdy patrzy się na nich tylko i wyłącznie z góry.

Felieton opublikowany przez autora na Facebooku w dniu 21 września 2020 r.
https://www.facebook.com/pawel.lecki79/posts/1333083083750421
 
Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation