Miesięcznik Społeczno-Kulturalny KREATYWNI (dawniej Mutuus) ISSN: 2564-9583
pozytywni-kreatywni-solidarni | positive-creative-solidarity |позитивная-творческая-солидарность 

graficzny identyfikator działu FELIETONY

Czy jest jeszcze dla nas nadzieja? / Joanna Radzio

Światowy przekaz brzmi jasno. Jeśli nie zaczniemy działać, nie czeka nas nic dobrego. Nas, ani przyszłe pokolenia. Postępujący proces destabilizacji klimatycznej, marnowanie żywności na coraz większą skalę, choroby cywilizacyjne – to tylko niektóre pozycje z listy zagrożeń współczesnego człowieka. Jednak czy naprawdę nie ma już dla nas nadziei? Odpowiedzi szukałam na Targach Natura Food & beECO w łódzkiej Atlas Arenie.

 

Pierwsze wrażenie?

Polacy lubią wiedzieć. Hala wypełniona była ludźmi, którzy szukali odpowiedzi na pytanie „jak żyć lepiej?”. Chociaż brzmi to jak wyzwanie, to zdrow(sz)e życie nie wymaga od nas wyrzeczeń, a jedynie rozsądniejszych wyborów. Budujące jest to, że hala wypełniona była ludźmi, którzy przyszli zapoznać się z ofertą certyfikowanych, naturalnych, regionalnych i tradycyjnych produktów – zarówno tych spożywczych, jak i kosmetycznych, czy nawet odzieżowych. Liczba stoisk świadczy o tym, że jest jeszcze w Polsce mnóstwo miejsc, gdzie produkuje się „od a do Z” z troską o planetę i zdrowie.

   

Eko wybory wcale nie straszne Polakom

To wydarzenie uświadomiło mi, że „jakość” nie jedno ma imię. Mijałam stoiska z tłoczonymi olejami, oscypkami sprzedawanymi przez góralskie małżeństwo, lokalnie wyrabianymi serami, przetworami jak z babcinej spiżarni. Wzięliśmy sobie – również gospodarczo – do serca, że hand made jest trendem, który musi z nami zostać na stałe. Za każdą z tych marek stoją ludzie, którzy niejednokrotnie całe swoje życie poświęcili wytwarzaniu tych produktów.

  

Lubimy wiedzieć

Oprócz tradycyjnych targów, można było wziąć udział w warsztatach, miedzy innymi o zrównoważonej i cyrkularnej żywności (to akurat z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego), gdzie jasno i wyraźnie wybrzmiało: „masowa produkcja musi być odpowiedzialna”. Często jako zwykły konsument, nie zdajemy sobie sprawy ile tzw. „odpadków” pozostaje niewykorzystanych. o ile z tej perspektywy, trudno nam zmienić politykę produkcyjną, to działać możemy również… we własnych czterech ścianach. Jak? Na przykład kupując kalarepę, z jej liści możemy zrobić pesto do makaronu. Nie przekonuje? Też tak myślałam, ale jednak spróbowałam i się przekonałam.

   

  

Podsumowując, myślę, że czas pandemii pokazał nam, że mamy jedno zdrowie, o które warto dbać, a świat jednak może się zatrzymać i nieźle nas zaskoczyć. Nauczyliśmy się, że dobre wybory to nie tylko recepta na „tu i teraz”, ale także na przyszłość. i chociaż trzeba poważnie traktować wszystkie komunikaty i raporty wskazujące jak niewiele czasu nam zostało na podjęcie proekologicznych działań, warto też pamiętać, że przecież mamy w czym wybierać, chcąc być bardziej eko.


Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Free Joomla! templates by AgeThemes | Documentation